Cirkulær økonomi - genanvendelse

  • Den Hvide Kødby

    EKJ er bygherrerådgiver på renoveringen af den fredede Hvide Kødby i København, hvor bygningens originale udtryk fra 1934 skal genskabes.

  • Byggemodning ved REMA 1000's nye servicecenter i Horsens, som EKJ er bygherrerådgiver og projekterende rådgiver for.

    Nyt servicecenter for REMA 1000 i Horsens

    EKJ og AK83 er både bygherrerådgiver og projekterende rådgivere på Remas nye servicecenter, hvor stort set alle løsninger ser dagens lys for første gang, og hvor særligt REMA’s nye flåde af el-lastbiler stiller krav til ingeniørkunsten.

  • Nedrivning af to bygninger blev fundament for ny, klimatilpasset parkeringsplads.

    Klimasikret parkeringsplads

  • Nordhavn

  • 21Ø

    På et af Københavns travleste hjørner har EKJ haft fornøjelsen af at hjælpe ATP Ejendomme med at etablere en ny bolig- og erhvervsejendom, der skal afslutte en eksisterende karré.

  • Nationalbanken

    Danmarks Nationalbank valgte i sommeren 2021 Rørbæk og Møller Arkitekter og EKJ som det rådgiverhold, der skulle stå i spidsen for at planlægge renoveringen, restaureringen og moderniseringen af det ikoniske hovedsæde.

  • Renovering af Farstruo Skole i Nordjylland

    Renovering af Farstrup Skole og Gistrup Skole

    EKJ hjælper Aalborg Kommune med at vælge de mest bæredygtige materialer – såvel miljømæssigt som økonomisk – i facaderenoveringen af Farstrup og Gistrup Skole.

  • Munke Mølle

  • Jagtvej 169

  • Next House Copenhagen